Barva zubů

Neexistuje jedna jediná barva, která by se dala označit za barvu zubů. Ideálem jsou bílé zuby, avšak jen v té míře, když ještě působí přirozeně. Příliš bílé zuby vyvolávají umělý dojem. Většinou ale bílá u zubů není dokonalá a my se setkávám se zuby, které mají nádech do žluta, šeda nebo hněda. Barva zubů i jejich tmavost je dána především vrozeně. Je odvislá od barvy a tloušťky sklovinové vrstvy a od prosvítající barvy zuboviny. Dobrá vrozená barva chrupu předurčuje i úspěšnost bělení zubů. Navrací se jim totiž původní odstín.

Když pomineme vrozenou barvu zubů, tak je zde mnoho vlivů, které nám během života mění zbarvení chrupu do různých odstínů. Nejvíce se zuby zabarvují do žluta.

Žloutnutí zubů

Příčiny žloutnutí zubů jsou různé. Některým z nich se bohužel ubránit nemůžeme, ale většinou si za žluté zuby můžeme sami. Z tohoto důvodu je dobré se o příčinách žloutnutí zubů dozvědět co nejvíce. Pokud budeme znát příčiny a budeme praktikovat prevenci žloutnutí, tak se můžeme lecčehos vyvarovat a naše zuby zůstanou déle bílé.

První příčinou žloutnutí zubů je jednoznačně celkové stáří organismu. Čím jsme starší, tím více mají naše zuby žluté odstíny. Také běžné jídlo a nápoje, v kombinaci s nedostatečnou ústní hygienou, vedou ke žloutnutí zubů. Nejhorší jsou v tomto ohledu sladkosti a slazené nápoje. Je třeba si zuby pravidelně čistit, nejlépe po každém jídle. Vhodný výběr kartáčku je neméně důležitý.

Další příčinou, která způsobuje silné zažloutnutí zubů je kouření. Kouření celkově naše zuby a ústa velmi poškozuje. Kuřáci by měli používat speciální zubní pastu, která pomáhá nikotinem poškozeným zubům. Právě kuřáci jsou jedni z nejčastějších zájemců o bělení zubů.

Další zabarvení zubů

Nepříjemné zabarvení nebo tmavnutí zubů způsobují také usazující se barevné pigmenty. O skvrny na zubech se nám tak může postarat například dlouhodobá konzumace červeného vína, kávy, čaje, ale i sojové omáčky nebo třeba borůvek. Dochází totiž k tomu, že pigment se za pomoci zubního plaku vstřebává do zubu. Výsledkem pak mohou být nevzhledné skvrny nebo celkové ztmavení chrupu. Předcházet tomuto druhu zabarvení se dá opět včasným provedením ústní hygieny. Bělení pigmentového zabarvení zubů bývá většinou úspěšné.

Méně časté je zabarvení zubů jiným způsobem. Dojít k němu může například v důsledku podávání antibiotika tetracyklin. Toto antibiotikum způsobouje u dětí, kterým se zrovna vyvíjí druhé zuby, ošklivé hnědé skvrny. V dětském věku může dojít ke vzniku skvrn i při nadměrném příjmu fluoru. Tyto skvrny jsou pak většinou šedé nebo nahnědlé. U takto způsobených estetitckých nedostatků je již provedení bělení složitější. Poraďte se svým zubařem o předpokládané úspěšnosti bělení. Nicméně by mělo dojít aspoň k dílčímu zlepšení.

Pokud se objeví výrazně odlišné zabarvení (ztmavnutí) jen u některého z našich jednotlivých zubů, hledejme příčinu pravděpodobně v jeho předchozím poškození. Často může takové zabarvení zubu značit problém s nervem nebo prodělané krvácení do tohoto zubu. Také prosvítající výplňová hmota může být příčinou odlišného zbarvení. I takto zabarvené zuby se dají bělit. Existuje totiž metoda speciálního vnitřního bělení zubů.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!