Ústní hygiena a prevence

Ústní hygiena a prevence jsou nesmírně důležité pro přetrvávající atraktivní vzhled chrupu. Pokud budeme svým zubům věnovta potřebnou pozornost a péči, vydrží dlouho bílé. O zuby se musíme starat především pravidelně, abychom předešli možným problémům a eliminovali příčiny žloutnutí.

Vliv výživy

Správná výživa je základní součástí celkově dobré životosprávy a prevence onemocnění. Logicky má tedy vliv i na naše zuby. Je třeba alespoň do určité míry sledovat jídelníček, tak aby zbytečně nedocházelo k požkozování našich zubů a dásní. Jak je známo, pro zuby nejsou příliš dobré především sladkosti. Zuby jsou taktéž ničeny slazenými nápoji. Sladké má obecně na organismus poměrně nepříznivé účinky. Neznamená to však, že ho musíme z naší stravy úplně vyřadit. U zubů jde hlavně o frekvenci příjmu, formu a tomu odpovídající prováděnou ústní hygienu.

Nechtěné účinky má na chrup také kyselé. To způsobuje narušování zubní skloviny. Hodně kyselin je obsaženo například v ovocných džusech a citrusovém ovoci. I zde jde samozřejmě o frekvenci a formu příjmu. Po konzumaci kyselého se nedoporučuje ihned provádět čištění zubů, neboť to rozrušování skloviny ještě znásobuje.

Pokud se zaměříme na zabarvování a žloutnutí zubů, tak to způsobuje kromě sladkostí hlavně káva, červené víno, černý čaj a tabák. A to především kvůli časté konzumaci. Zde proto platí jednoduchá rada – nic se nemá přehánět, neboť všeho moc škodí.

Jak správně čistit zuby

Ústní hygiena je polovinou úspěchu na cestě za krásnými zuby. Pokud budeme vše provádět správně a pravidelně, naše zuby budou bělejší a hlavně zdravé. Nejdůležitější je běžné čištění zubů zubním kartáčkem. Děláme to proto, abychom odstranili zubní plak a zbytky potravin.

Čištění je nutné provádět podle doporučených zásad. Pouhé přejíždění kartáčkem sem a tam je špatně. Je třeba zuby čistit jemnými krouživými pohyby. Žvýkací plošky zubů pak můžeme čistit pohyby vodorovnými. Musíme také používat správný zubní kartáček. Nejvhodnější je kartáček měkký. Tvrdé kartáčky příliš poškozují naše zuby a dráždí dásně. Na správně prováděné čištění si stačí najít dvakrát denně zhruba okolo dvou minut. Kartáček bychom pak měli měnit jednou za 3 měsíce. Čištění chrupu běžným kartáčkem je vhodné doplnit vyčištěním mezizubních prostor dentální nití nebo speciálním mezizubním kartáčkem. Během dne můžeme užít ústní vody.

Zachování bělosti

Prevencí žloutnutí zubů je již běžně prováděná zubní hygiena. Můžeme však naše snahy ještě zefektivnit. Například nám k tomu mohou pomoci bělící zubní pasty. Prevence žloutnutí zubů je nejdůležitější po absolvovaném vybělení. Zuby totiž vždy pomalu žloutnou na svojí původní barvu. Tento proces lze nicméně výrazně zpomalit a oddálit. Zde nám bělící zubní pasty budou dobrou pomůckou.

Dentální hygiena

Možná už jste něco o dentálních hygienistkách zaslechli. Tento převážně ženami zastoupený obor patří do preventivní stomatologie a zaznamenává v posledních letech raketový nástup. V dnešní době je určitě namístě začít o využití služeb některého z center dentální hygieny uvažovat. Souvisí to s pokročilou specializací dnešní společnosti i v odvětvích medicíny. Dentální hygienistka přebrala něco z toho, co dříve vykonával běžný zubař a k tomu některé další služby přidal. Hlavní starostí dentální hygienstky je pak, abyste museli k zubnímu lékaři co nejméně a také aby vaše zuby vypadaly stále pěkně. Dostala se tedy do popředí i estetická stránka věci. Hygienistka vás naučí správné a samostatné péči o chrup, kterou s vámi i nacvičí. Navíc vám doporučí vhodné pomůcky k jejímu výkonu. Při pravidelných návštěvách vám pak může odstraňovat zubní kámen, veškerý plak a provádět třeba leštění zubů. Brzy bude zcela normální využívat služeb dentální hygieny a ke své hygienistce budete chodit třeba jako ke kadeřníkovi.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!