Bělení zubů laserem – postup
Povinná kontrola
Pokud se rozhodneme pro bělení zubů laserem (nebo podobnou metodu na způsob ordinačního bělení), nejprve samozřejmě navštívíme našeho zubaře. Ten zuby prohlédne a zjistí, zda je u nás bělení vůbec možné. V případě, že má pacient například velké množství bílých výplní na předních zubech, se bělení nedoporučuje. Je pak totiž nutné výplně vyměnit, aby měly stejný odstín jako nově vybělené zuby. Protože zuby však dříve nebo později opět žloutnou, bílá výplň s nimi začne příliš kontrastovat. Bělení také není možné u umělých a dostavovaných zubů. V těchto případech bychom se měli bělení raději vzdát a začít uvažovat o keramických fazetách.
Dentální hygienistka
Pokud dentista konstatuje, že zuby mohou být vyběleny, navštívíme většinou povinně dentální hygienistku. Ta zjistí, zda o zuby pečlivě pečujeme. Naučí nás, jak si opravdu správně čistit zuby. Také nám odstraní zubní kámen. Jeho přítomnost je pro bělení krajně nevhodná. Je totiž nutné mít zuby dokonale čisté.
Bělení
Poté už přichází na řadu samotné bělení zubů laserem. Nejprve je třeba připravit ústa. Protože bělící gel obsahuje peroxid vodíku nebo karbamid peroxid (až 35%), je třeba pečlivě zakrýt celá ústa kromě zubů. Na okraje dásní se přilepí pryskyřice, rty jsou namazány ochranným krémem. Celá tato procedura trvá asi patnáct minut a její preciznost je nesmírně důležitá. Když se totiž peroxid dostane do měkkých tkání, laserové bělení se může stát velmi bolestivým.
Následně lékař začne zuby bělit. Nanese bělící gel. Poté na zuby nechá zářit laser nebo plazmovou lampu, čímž se gel aktivuje. Proces bělení neskutečně urychlí. První vrstva gelu se nechá působit 15 minut. Poté zubař využitý gel sundá a nanese nový. Takto se procedura opakuje zhruba 3–4×. V průběhu bělení bychom se neměli příliš hýbat, aby laser mohl svítit přesně tam, kam má. Na křesle strávíme celkem 1–2 hodiny. Výsledky laserového bělení zubů jsou dokonale patrné po 24 hodinách od zákroku. Nejúčinnějšími metodami na tomto principu lze za příznivých okolností dosáhnout změny až o 12 odstínů.
Následná péče
O zuby je po absolvování bělení nutné pečovat. První týdny bychom měli držet tzv. bílou dietu – vyvarovat se potravin s výraznými pigmenty. Následně je potřeba praktikovat řádnou ústní hygienu s prevencí žloutnutí zubů, aby nám zuby vydržely dlouho bílé. K tomu můžeme využít například bělících zubních past s obsahem karbamid peroxidu.
Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!