Bělení zubů doma
Bělení zubů doma má pravděpodoně jeden hlavní důvod a tím jsou finance. Ať už se rozhodneme pro kteroukoliv metodu bělení zubů uskutečňovanou doma, tak pravděpodobně významně uspoříme. Ceny různých bělících setů, pudrů, proužků i past jsou totiž s cenami za ordinační bělení nesrovnatelné. Dalším důvodem k rozhodnutí pro domácí bělení může být určitá pohodlnost a výkon procedury z našeho domova.
Při užití nejúčinějších metod bělení zubů doma, lze dosáhnout výsledků plně srovnatelných s ordinačním bělením. Naše zuby získají za několik týdnů krásnou bílou barvu. Pouze musíme být trpělivější, neboť je to dlouhodobější procedura. Pokud budeme dbát na správnou péči po bělení a celkovou prevenci žloutnutí zubů, vydrží nám pak zuby bílé a zářivé velmi dlouho.
Domácí bělení
Zde je třeba udělat si jasno v pojmech. Když je řeč o „domácím bělení zubů“, tak to může být bráno jako souhrnné označení pro všechny metody bělení prováděné doma. Druhou možností je, že je míněna jen jedna konkrétní metoda, o níž bude řeč na následujících řádcích
Metoda, která je označována jako domácí bělení, spočívá v použití bělícího gelu. Základní princip je tedy podobný některým metodám ordinačního bělení. Doma ovšem pracujeme s gelem, který obsahuje mnohem menší koncentraci účinných bělících látek – karbamid peroxidu nebo peroxidu vodíku (většinou do 10%).
Pokud se rozhodneme pro domácí bělení, tak bychom stejně měli navštívit našeho zubního lékaře. Ten nám poradí ohledně vhodnosti bělení pro náš chrup a vyhneme se tak případným nežádoucím koncům v podobě poškození dásní nebo zvýšení citlivost zubů. Navíc si přímo od něj můžeme nechat sejmout otisky zubů a zhotovit nosiče neboli aplikátory. Pak už jen doma každý večer pomocí těchto aplikátorů nanášíme na zuby bělící gel a necháváme působit zhruba 30 minut – 2 hodiny. Proceduru je nutné opakovat pro dosažení kvalitních výsledků asi 2–3 týdny. Existují i gely na noční bělení v době spánku.
Aplikátory můžeme získat i tak, že si zakoupíme volně prodejný kompletní bělící set, který je obsahuje. Zde obsažený aplikátor se ponoří do vody, aby změkl, a následně se vytvaruje podle našich zubů. Zbytek kůry je stejný jako v předchozím případě.
Další metody bělení zůbů doma
Přípravků určených pro bro bělení zubů doma existuje obrovské množství. Většinou se můžeme setkat s bělícími pastami, pudry, pásky, pery a podobně. Liší se jak účinností, tak cenou.
Nejznámější jsou patrně bělící zubní pasty. Existuje jich opět mnoho druhů. Některé třeba mohou obsahovat přírodní výtažky (například z aloe vera). Nicméně základní rozdělení je nejsnažší provést podle principu, kterým u nich dochází k bělení zubů.
Ty levnější bělící pasty, dostupné v běžných obchodních řetězcích, fungují na abrazivním principu. To znamená, že ze zubů mechanick obrušují usazeniny za pomoci perlitů, jedlé sody a dalších mikročástic. Jsou tím pádem neúčinné proti pigmentům vstřebaným do zubů. Na abrazivním principu jsou založeny i některé z bělících pudrů. Stomatologové většinou přípravky na abrazivním principu kvůli jejich agresivitě nedoporučují.
Dražší bělící pasty na zuby a bělící pudry již většinou obsahují účinnou látku karbamid peroxid a nebo i účinné enzymy. Bělí tedy na principu chemickém. Koncentrace karbamidu je však velice nízká, a tak pro dosažení výsledků musíme přípravek používat až několik měsíců. Většinou se proto těchto bělících past nebo pudrů využívá pro prevenci žloutnutí. S jejich použitím se nám podaří efekt vybělených zubů udržet déle a významně tak prodloužit dobu do dalšího bělení.
Dále můžeme narazit na různé nalepovací bělící pásky nebo bělící pera. Ty opět bělí s pomocí karbamid peroxidu v malých koncentracích (do 10%). Je u nich často problém s nemožností rovnoměrné aplikace, a proto se hodí spíše pro bělení jednotlivých míst nebo zubů, než pro bělení celého chrupu.
Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!