Bělení zubů v ordinaci

Bělení zubů přímo u zubaře je nezávisle na metodě efektivnější a rychlejší než bělení doma. Výsledky jsou patrné často již po první návštěvě. Zuby jsou krásně bílé. Výhodou je také stálý dohled lékaře. Ordinační bělení zubů je však několikanásobně dražší něž bělení doma. Proto je třeba nejprve pečlivě zvážit obě možnosti.

I u ordinačního bělení panuje terminologický zmatek obdobný s domácím bělením zubů. Termín „ordinační bělení“ nemusí nutně označovat všechny metody prováděné v ordinaci.

U lékaře se nám můžeme setkat s těmito bělícími metodami:

Ordinační bělení

Ordinační bělení je asi nejdražší metodou bělení zubů. Tato metoda existuje v mnoha mírných modifikacích. Vždy je však na zuby nanesen gel, který je potom aktivován laserem, plazmovou lampou nebo některým typem modrého světla. Výsledek je vidět téměř okamžitě, protože bělící gel zde obsahuje okolo 35% peroxidu. Bělení probíhá vždy pod dohledem lékaře v ordinaci. Jedna návštěva trvá asi 1–2 hodiny. Podrobně si o této metodě bělení můžete přečíst zde – bělení zubů laserem.

Čekárenské (asistované) bělení

Čekárenské bělení zubů probíhá velmi podobně jako domácí bělení zubů. V ordinaci nám dentista sejme otisky zubů a vytvoří aplikátor. Do něj pak nanese bělící gel a nasadí nám nosič na zuby. My pak čekáme ve zdravotním středisku 30 – 60 minut za občasné kontroly personálu. Protože zůstáváme v čekárně a jsme pod dozorem odborníka, lékař aplikuje silný bělící gel. Má 20 – 35% peroxidu. To znamená, že výsledek je mnohem dříve viditelný, než u domácího bělení. Přesto je potřeba několik návštěv ordinace k dosažení žádaného efektu. Pokud docházíme na čekárenské bělení pravidelně, je možné, že nám zubař časem povolí bělit zuby tímto silným gelem i doma.

Walking bleach – vnitřní bělení

Další mírně specifickou metodou bělení zubů je Walking bleach. Je určená pro mrtvé endodonticky ošetřené zuby, které mají z různých důvodů nehezkou tmavou barvu. Do běleného zubu je nám při užití Walking bleach vložena výplň s vyšším obsahem peroxidu. Zub je provizorně uzavřen a pacient čeká na výsledek bělení. Po dosažení požadovaného odstínu bělosti se zub při kontrole u dentisty definitivně uzavře.

Pískování – air flow

V poslední době došlo k přesunu pískování převážně do ordinací dentálních hygienistek. Tato metoda navíc není bělením zubů v pravém slova smyslu, neboť funguje na mechanickém principu. Nicméně s ní lze dosáhnout poměrně významné změny odstínu zubů. S odstraněním pigmentů usazených hlouběji v zubu na ni však můžeme zapomenout. Pískování odstraňuje pomocí mikročástic jedlé sody, hnaných proudem vzduchu, usazeniny z povrchových vrstev zubu. Obrušování, ke kterému dochází je velmi jemné. Pacienta tento zákrok nijak nezatěžuje a není nepříjemný.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!