Keramické fazety

Keramické fazety (někdy i fasety nebo také porcelánové fazety) jsou výdobytkem moderní estetické stomatologie. Jedná se o velmi tenké plošky, které jsou nalepeny zepředu na zuby. Výsledkem je pak vizuálně naprosto dokonalý chrup. Kromě keramiky se ještě občas pro výrobu estetických fazet používá kompozitního plastu, který je o dost levnější.

Kdy se fazety hodí?

Keramické fazety jsou vítanou alternativou k bělení zubů, v případech kdy zubní lékař rozhodne o jeho nevhodnosti. U fazet totiž není problémem aplikace na poškozené nebo umělé zuby. Keramické fazety bez problému zakryjí veškeré skvrny, barevné vady nebo defekty. Navíc se jimi dají korigovat třeba velké mezery mezi zuby. Efekt estetických fazet je minimálně zcela srovnatelný s bělením zubů a navíc nám déle vydrží. Životnost keramických fazet může být při dobré péči až 10–15 let. Na tuto dobu v některých klinikách můžeme dostat záruku.

Jak to probíhá?

Nasazení keramických fazet většinou probíhá během dvou návštěv u dentisty. Některé moderní kliniky však nabízejí zárok v jedné návštěvě na počkání (metoda CEREC). Při běžném postupu zubař vždy nejprve jemně v lokální anestezii zbrousí přední část zubů a následně sejme otisk chrupu. Ten zašle do laboratoře, kde pro nás fazety ve zvoleném odstínu vyrobí zhruba během 10 dnů. Poté už se můžeme dostavit na samotnou aplikaci. Stomatolog fazety speciálním postupem nalepí a vyleští. Mohou být ješte tvarově doladěny dobroušením. Tím je celá procedura hotová. Celkově se jedná o poměrně nenáročný a bezbolestný zákrok. Standardně se aplikace keramických fazet provádí na 6 předních zubech, avšak není problém ani při požadavku na jednotlivý zub.

Cena fazet

Keramické fazety nejsou úplně nejlacinější záležitostí. Cena se pohybuje v rozpětí od 3000 Kč do 15000 Kč za jednu fazetu (jeden zub). Průměrně kolem 7000 Kč se nám dostane již velmi kvalitních služeb. O něco levnější než keramické fazety jsou estetické fazety vyrobené z kompozitního plastu. Zde ceny začínají na 1500 Kč za jednu fazetu.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!