Co je dobré vědet?

Nejdříve na prohlídku!

Důležité je mít pro bělení zuby opravdu zdravé. V opačném případě může bělení zubů velmi bolet. Toto riziko však lékař vyloučí při první prohlídce, a proto si určitě na prohlídku najděme čas. Pokud zuby máme zdravé, zákrok by neměl bolet vůbec.

Zubař také nedoporučí bělení, pokud máme některý z viditelných zubů umělý, dostavovaný nebo vyspravovaný. Na zde používané materiály totiž bělící látky buď nepůsobí nebo působí jinak než na ostatní zuby. Zde se nabízí alternativa keramických fazet. Pokud máte některý ze zubů mrtvý, tak je možná kombinace metody walking bleach s některou s dalších metod bělení.

Alergie

Při bělení zubů se může objevit alergická reakce na bělící látku. Ta se projevuje velkou citlivostí zubů či trnutím. Zvýšená citlivost zubů se však po bělení objevuje poměrně často a je nutné s ní počítat. Příznaky je možné zmírnit užíváním pasty na citlivé zuby. Také bychom po bělení měli používat fluoridové přípravky, které obnoví odolnost zubu. V případě, že se skutečně projeví alergie, lékař zřejmě zkusí používat jiný přípravek s odlišnou bělící látkou. Pokud jsme však alergičtí na všechny obdobné látky, bude nutné bělící kůry ukončit.

Trvanlivost bělení

Dalším, poměrně nepříjemným faktem, je nutnost občasného opakování bělení. Zuby po čase vždy ztratí svoji bělost, zákrok je tedy jednou za čas nutné zopakovat. Za jak dlouho to bude závisí do jisté míry i na nás, a proto se snažme o zuby dokonale pečovat a praktikovat prevenci žloutnutí. S opakovaným bělením zubů samozřejmě souvisí poměrně velké výdaje. Měli bychom proto s těmito výdaji počítat již při prvním bělení zubů a nepřistupovat tak k němu bez rozmyslu.

Bílá dieta

U metod, kde bělení zubů probíhá peroxidem vodíku nebo karbamid peroxidem, bychom měli znát účinek těchto látek. Obě tyto látky zuby velmi dehydrují a navíc otevírají strukturu zubní skloviny. Zuby se pak snaží do sebe vstřebat jakoukoliv tekutinu a dochází ke zvýšenému usazování pigmentů do zubů. Proto bychom se měli vyvarovat konzumace všech produktů s výraznými pigmenty (čaj, káva, červené víno, tabák atd.) a také slazených limonád, protože zde hrozí obrovské riziko zubního kazu. Samozřejmě nejdůležitější jsou první dny a týdny po bělení. I poté však může vinou špatného jídelníčku dojít k rychlému znehodnocení vybělených zubů. Například u silných kuřáků se zuby vrací k původním odstínu kolem 6. měsíce po bělení.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!